Nezařazené

Jdeme na svatbu – co na sebe?

Ještě nikdy jste na svatbě nebyli a bojíte se, že s výběrem šatstva šlápnete vedle? Nebo snad máte pocit, že se ve vašem šatníku nenachází nic, co by se na svatbu hodilo? Každý má doma jistě kus oblečení, se kterým sice možná nebude na svatbě za hvězdu, ale rozhodně zapadne. Poradíme vám, co si obléct.

Dlouhé, nebo krátké šaty? Smoking, nebo džíny a košile stačí? Toto dilema vám může vyřešit svatební oznámení, popřípadě pozvánka, na které často bývá dresscode upřesněn. Pokud ale na vaší pozvánce tato informace chybí, nevadí.

Jdeme na svatbu – co na sebe?
Jdeme na svatbu – co na sebe?

Aby se ženy vyhnuly faux pas

Důležitý je výběr barvy. Nejprve si ujasněte, jakou barvu šatů či kostýmku byste rády zvolily. Rovnou však připomínáme, že bílá rozhodně vhodná není. Bílou má mít totiž na svatbě jen nevěsta a bylo by skutečným faux pas, kdybyste společně s nevěstou byly obě v bílém. Výjimkou jsou případy, kdy si nevěsta přeje, aby hosté, především dámská část, přišla v bílé barvě. Přání nevěsty je totiž určující. Doporučí-li vám černé kalhoty či sukni a bílý vršek, vezměte ji za slovo. Neuposlechnout jejímu přání je rozhodně větší přešlap, než si vzít na svatbu minisukni nebo přijít celá v černém či bílém.

Svatba venku nebo v kostele?

Mají-li ženich s nevěstou svatbu v kostele, měly by se ženy vyhnou odhaleným ramenům a kolenům. A to i v případě, kdy je nesnesitelné horko. Kostel je posvátné místo a sexy oblečení do něj rozhodně nepatří. Něco jiného je, když se svatba koná pod širým nebem nebo například na radnici. V tomto případě se nápadům meze nekladou. Přesto flitrované šaty, které se více hodí na večerní disko party než na svatební obřad, raději nechte doma. Také se snažte vyhnout šatům s výrazným potiskem, spíše volte jednobarevný oděv, maximálně dvoubarevný.

Pokud si chcete společenské šaty zapůjčit, tak si projděte seznam olomouckých svatebních salonů.

Podpatky nejsou nutné

Co se týká dámských bot, nemusíte mít zrovna podpatky, a přesto můžete vypadat elegantně. Přípustné jsou baleríny, elegantnější polobotky nebo jakékoliv další boty, které nejsou v ryze sportovním stylu. Pamatujte také na to, že boty by měly mít vždy uzavřenou špičku. Pata však může zůstat volná.

Taška přes rameno ani plátěná taškataké není úplně ideální volbou. Kabelka či psaníčko je lepší varianta. Svatební obřad je přeci jen formálnější záležitostí a tak je zapotřebí dbát na eleganci.

Na letní svatbu se můžete víc „odvázat“

Smoking i ležérní oblečení

Muži nikdy nic nezkazí, obléknou-li se dle doporučení blacktie a tím je klasický smoking skládající se z černého (tmavě modrého) saka s lesklým (hedvábným) límcem, kalhot stejné barvy a černého hedvábného motýlku. Neměly by chybět ani vyleštěné polobotky z nelakované kůže. Jestliže si ale nevěsta s ženichem na takové formality nepotrpí, nebo se svatba nekoná v kostele, ale venku či na radnici, místo motýlku si můžete vzít kravatu a místo smokingových kalhot jakékoliv jiné, slušivé a elegantnější. Dresscode ale bývá v mnoha případech ještě volnější. Džíny se však nedoručují nikdy a rozhodně ne v jakémkoliv odstínu modré. Co se týče bot, můžete být uvolněnější. Na svatbu se hodí plátěnky i mokasíny. Vždy však musí jít o boty s uzavřenou patou a špičkou. Koná-li se svatba v bohémském stylu, můžete si dovolit vzít si na sebe například plátěné kalhoty i manšestrové sako jakékoliv barvy. Kraťasy však nejsou povoleny nikdy a to ani v případě, že se obřad koná na zahradě u bazénu ve čtyřiceti stupňovém horku.

Rady na závěr

Hovoříme-li o barvách, povolené jsou všechny, až na černou a bílou. Ty jsou velmi ošemetné. Také doporučujeme spíše jednobarevný, maximálně dvoubarevný oděv bez křiklavých vzorů. Materiálu ani krajkám se meze nekladnou. Při volbě oblečení však myslete na to, že v první řadě musíte vypadat elegantně. Pokud hovoříme o svatebním oděvu pro muže, není-li budoucími novomanželi stanoveno na pozvánce jinak, ani zde se fantazii meze nekladou. Základem však jsou uzavřené boty a dlouhé kalhoty. Naopak nejsou povoleny kraťasy, tříčtvrteční kalhoty ani otevřené boty. U mužů je však naopak černá barva kalhot, na rozdíl od černých šatů či sukní v případě žen, tou nejvhodnější barvou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.