Svatební zvyky

Svatební strom hostů je ozdobou nejen na svatbě

Svatební strom hostů

Svatební den má představovat ten nejhezčí den v našich životech. Ovšem za tímto dnem se skrývá také velká spousta záležitostí k vyřizování a obrovská hromada příprav. Vše se točí převážně kolem nevěsty a ženicha, tudíž na první místo je nutno zařadit shánění šatů, obleku, bot a jiných doplňků. Na druhém místě jsou ale ty další důležitější věci, jako rezervování termínu na radnici minimálně půl roku dopředu, dále objednání hostiny v oblíbené restauraci a především i rozeslání pozvánek hostům.

Snoubenci většinou vše vybírají společně, i když nevěsta má trošku více volnou ruku a je to spíš ona, kdo dává svatbě výslednou tvář. Společně pak snoubenci jednají v otázce místa, termínu nebo výběru hostů. V těchto záležitostech se častokrát shodnou i když výběr hostů bývá občas pěkný oříšek. Možná se budete divit ale dilema nastává v okamžiku, kdy přijde na řadu jídlo, a sice pak svatební dort. Všemožné statistiky hovoří o tom, že právě výběr toho pravého dortu dává snoubencům nejvíce zabrat. A právě proto mnohdy snoubenci volí klasický třípatrový dort s vanilkovou nebo ovocnou náplní potažený marcipánem. Tato kombinace vyjde vždycky a chutná téměř všem. Na poslední patro přijde menší „kýč“ v podobě postavičky novomanželů.

Svatební kytice je dalším bodem na seznamu příprav. Kytici většinou vybírá žena dle svých šatů, avšak vybrat ty správné (jak šaty, tak květiny) bývá častokrát tím nejtěžším a zdaleka nejdůležitějším rozhodnutím. Vše má v sobě skryté souvislosti – bez šatů nelze objednat kytici do rukou, bez kytice nelze utvořit květinovou výzdobu. Stejně tak nelze začít shánět svatební dekoraci. Svatební kytice a svatební šaty udávají barevné tempo svatby.

Svatební strom s otisky hostů

Dalším bodem je najmutí dobrého svatebního fotografa. Ten je na svatbě stejně důležitý jako samotná nevěsta či ženich. Fotograf zachytí každičký okamžik a uchová tyto vzpomínky navždycky. Pokud se obřad děje venku, ne na radnici nebo v kostele, může dobrý fotograf zachytit na svých fotkách nejen momenty velké chvíle v životě muže a ženy, ale také dokonalou atmosféru venkovního obřadu, která je zkrátka jiná, než u obřadů z radnic a kostelů. Samozřejmostí jsou pak také tolik důležité svatební portréty, na kterých je rukopis konkrétního fotografa nejvíce znát.

Manželé si pak fotografie uschovají do svých svatebních alb a ukážou je třeba svým dětem, když jim budou povídat, jak se vlastně seznámili a jaká byla jejich svatba. Začnou u prvního rande, které se událo někde v kavárně, pak budou pokračovat svými zážitky a společnými výlety a skončí u své svatby, kterou budou fotku po fotce komentovat.

Fotografie jsou ale někdy málo. Jakožto jediné vzpomínky na svatbu nesou velkou váhu pocitů. Je proto někdy dobré pořídit si ještě nějakou věc, která by zachycovala tento velký den, za nímž stojí spoustu radosti, slz i peněz. Je zapotřebí najít něco takového, co bychom měli na očích denně a díky čemuž bychom na svatební den vzpomínali častěji, ne jen při listování fotografiemi. Mimo fotografie, které můžou být uschovány pěkně v albu, potřebují mít na očích i jinou připomínku společného štěstí. Hledají něco, na co by se jen podívali a v tom okamžiku jim vyskočila myšlenka, jak druhého milují, jak bez něj nedokážou být a jak moc jsou s ním šťastní a hlavně, kolik společných přátel mají. Naštěstí něco takového existuje. Ta věc se jmenuje svatební strom a je ozdobou a zdrojem zábavy nejen na svatbě.

Svatební strom jako každodenní připomínka svatebního dnu

Většina lidí o památce nazvané „svatební strom“ ještě doposud neslyšela. Setkáváme se s malbami stromů na zdech u sousedů či známých, kde větve stromu jsou jakýmisi háčky na fotografie zachycující spoustu let a kupu vzpomínek. Svatební stromy jsou něco podobného. Jedná se o jedinečnou památku na svatbu.

Po svatbě se váš současný domov stává novomanželským domovem. Rozbalujete si hromadu dárků, které zahrnují vše přes roboty do kuchyně, prostěradla, vázy až po ponožky, jídlo či kuchyňské nádobí. Svůj dům si zařizujete jinak – na police skládáte nové fotky v rámečcích, jenž barevně ladí ke zbytku interiéru. Příslušenství, které jste dostali, schováváte do skříní, aby se jen tak neválelo na kuchyňské lince. Přemýšlíte, co pozměníte na svých stěnách v pokoji, chybí vám tam něco, na co byste se denně rádi dívali – nějaká originalita. Právě tuto otázku rád zodpoví svatební strom hostů. Skvěle doplní vaši domácnost a zlepší dny, kdy nálada zůstává na bodě mrazu.

Svatební strom hostů

Strom na plátně, ale i jako obraz

Tato památka symbolizuje velký svatební den. Kmen stromu je nevěsta a ženich, kteří se po vyřknutí svých „ano“ stali jedním velkým pevným základem. Lístečky stromu jsou hosté, tedy ti nejbližší. Společně vytváří jednu velkou rodinu.

Každí snoubenci si mohou vytvořit svůj vlastní. Nakoupí si razítka na svatební strom, koupí si barvy, plátno či jiný materiál, na němž chtějí tuto vzpomínku uchovat. Svůj kmen namalují již manželé na plátno (pokud si zvolí variantu svatebního stromu na plátně) a nechají s dostatečným předstihem zaschnout. Pokud snoubenci nejsou obdařeni výtvarnými schopnostmi, tak si mohou za pár korun svatební strom koupit. Lístky pak vytvoří každý svatebčan samostatně. Bříško prstu si namočí do barevné peřinky a otiskne na větev. Tak vznikne strom s otisky prstů svatebních hostů. Ti se pod každý svůj list mohou i podepsat. Je to nejen úžasná památka ale také skvělý zdroj zábavy na svatební oslavě. Svatební strom si můžete pořídit už zarámovaný a nebo si jej posléze nechat zarámovat dodatečně.

Jak ale docílit tak krásného kmene?

Pokud se neřadíte mezi umělce a i přesto chcete docílit perfektního stromu a zároveň jste spořiví, na internetu si snadno najdete svatební strom ke stažení. Internetový prohlížeč najde stovky možností, takže si svůj svatební strom na otisky můžete snadno vytisknout i doma.

Jestli-že jste zastánci zcela originálních nápadů, zkuste vytvořit dřevěný svatební strom. Oslovit přitom můžete truhláře z okolí a nebo šikovného tatínka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.