Nezařazené

Jak na svatbu v Olomouci?

Svatební den je častokrát tím nejvýznamnějším dnem v životě většiny z nás. Vše začíná na prvním rande, na kterém ještě mnohdy ani netušíte, že si jednoho dne budete svou drahou polovičku brát. Poté vás čeká spousta schůzek, výletů a poznávání se. Ovšem ve chvíli, kdy vás druhá polovička pozve k sobě domů, protože vás chce představit rodičům, najednou všechen společně strávený čas získá úplně jiný rozměr. Co asi následuje pak? Nejspíš stěhování se k sobě, společné soužití a poté zásnuby. Ve chvíli, kdy si řeknete své „ano“, by mělo být skoro jasné, že bude brzy svatba. Však to jistě znáte, to slavné „do roka a do dne“. Jakmile je znám termín, začíná se plánovat. A my vám tu přinášíme takový malý souhrn základních věcí, které byste měli začít řešit jako první.

Rezervovat si termín na radnici

Pokud jste se rozhodli pro svatbu na radnici, je zapotřebí rezervovat si termín, a to minimálně půl roku dopředu. Rezervací termínu by to vlastně všechno mělo začít. Od tohoto data se odvíjí všechno další dění. Pokud plánujete svatbu v Olomouci, tak se zpravidla otvírají termíny pro rezervace na následující rok v průběhu října. Doporučujeme si tuto informaci ověřit např. v průběhu léta. Olomoucká radnice je pro svatební obřady jako stvořená. Je dostatečně prostorná a pojme i svatby s větším počtem svatebčanů. Naleznete ji na Horním náměstí s číslem popisným 583 a telefon na matriku je 585 513 437. Webové stránky matriky najdete zde.

Je libo venkovní obřad?

Olomouc je město plné unikátních památek, nákupních center a také město studentské, kde najdete několik fakult vysokých škol a spousty studentů. Olomouc je stejně krásná jako Praha nebo Brno. Někdo dokonce tvrdí (např. autor článku), je že je Olomouc nejkrásnějším městem na světě. Svatba v Olomouci, resp. ve městě, ale není pro každého. Mnoho párů zvažuje i svatby venku, na louce, v lese, na chatě nebo kousek za Olomoucí v některé z příjemných hospůdek nebo v penzionu. I když většinu věcí často vybírá a zařízuje především nevěsta, tak místo svatby bývá zdrojem předlouhých diskuzí s partnerem, rodiči a často i s kamarády. Velmi populární jsou venkovní svatby, kdy obřad proběhne poblíž místa hostiny. Jedním z takových oblíbených míst je např. restaurace Prachárna, Fort Křelov, Fojtství, Archa, Hospůdka Béšť a nebo kousek dál pak u Prostějova Hotel Plumlov.

Obřady venku mají svá specifika – mnohdy bude termín omezen oddávajícími. Např. olomoucká matrika má omezený počet termínů pro venkovní svatby a je dobré si je dopředu zjistit. Praktickou a krásnou alternativou je církevní obřad. Pravoslavná církev má nádherné obřady plné úžasných tradic a zpěvu a na rozdíl od ostatních církví vás bude oddávat kněz, který je většinou sám ženatý, takže o manželství skutečně něco ví – ano, tato církev umožňuje svým knězům ženit se. Stránky olomoucké pravoslavné církve najdete zde.

Najít vysněné svatební šaty

Svatba je velký den, který v sobě nese spoustu zařizování ale na druhou stranu je však také právě toto svatební připravování jedno z nejhezčích období v životě. Ženy touží a celý život čekají na chvíli, kdy si budou moci vybrat své vysněné svatební šaty, kdy budou moci navštívit svatební salon a vyzkoušet si klidně desítky svatební šatů. Zde je nutné si vždy domluvit služby dopředu, nevyplatí se chodit bez objednání. Stejně tak je zapotřebí co nejdříve koupit či rezervovat svatební šaty – těsně před obřadem byste nemuseli najít ty pravé. Doporučujeme zvážit i možnost si nechat svatební šaty ušít na míru – mnohdy bývá jejich cena podobná půjčovnému.

Přehled olomouckých svatebních salonů najdete zde.

Svatební oznámení

Jak dát vědět svým kamarádům, že plánujete veselku? Přece svatebním oznámením! Zde se meze fantazii nekladou. Projděte si inspirační fotografie svatebních oznámení na pinterestu a pak si zkrátka objednejte podobné tomu vašemu vysněnému v některé z tiskáren. Oznámení můžete rozdělit podle typu – můžete nechat vytvořit jedny pro hosty, které zvete na celou svatbu vč. oběda, pak další pro ty, které zvete jen na oslavu a pak obecné oznámení obecné, které kamarádům říká, že se budete brát.

Svatební dort jako nedílná součást každého obřadu

Místo, šaty i termín již máte ale tak trochu jste zapomněli na dort? Dort ke svatbě patří, bez něj to zkrátka nejde. Ale jak vybrat ten pravý? Milé nevěsty, dort by neměl být jen hezký po stránce vizuální ale také chutný. Ověřené cukrářky najdete na našich stránkách zde. Doporučujeme dort sladit se stylem svatby. Přírodní svatba s alternativními prvky, která se bude konat na louce nebo ve stodole, si přímo říká o cheesecake nebo tzv. náhý dort. Tyto dorty se hodí i pro horké letní dny, kdy dorty s marcipánem a fondánem těžko snášejí horké počasí. Pošlete cukrářce fotografie dortu, který se vám líbí a doporučujeme také nechat si od cukrářky vyrobit něco malého na zkoušku. Ochutnáte tak kousek její práce a budete vědět, do čeho jdete.

Hudba a tanec

Víte, co se zpravidla řeší vždy až na poslední chvíli? Ano, je to hudba. Bez muziky to ale na svatbě nejde. Bude vás provázet celým večerem, Často bývá na svatbě odpoledne nebo k večeru živá hudba a pak na ni navazuje DJ. Doporučujeme výběr kapely a DJ nepodcenit. Dejte na reference, ptejte se známých a kamarádů, kdo jim na svatbě hrál.

Nezapomeňte svatební místo

Láska prochází žaludkem a tak byste neměli podcenit ani svatební oběd. Mimo klasických zákusků a koláčků je zapotřebí zvolit správné chody dne. Většinou se volí polévka s nudlemi a masovými kuličkami. Následuje svíčková nebo jídlo, které, již manželé, mají rádi. Dezertem bývá samotný dort.

Většinou hledají páry msíta, kde se lze také ubytovat. Olomouc nabízí mnoho krásných míst na svatbu, která nabízejí kromě restaurace i prostory pro ubytování.

Kompletní seznam svatebních míst v Olomouci najdete zde.

Vizážistka a kadeřnice

Velmi důležitá je kadeřnice a vizážistka. Mnohdy tuto funkci zastává jedna a tatáž osoba. Ale velmi často si na svatbu objednávají nevěsty kadeřnici a vizážistku zvlášť, aby se stihly učesat a nalíčit všechny zúčastněné ženy a dívky. Výběr kadeřnice a vizážistky nenechávejte na poslední chvíli. Kvalitní kadeřnice a vizážistky bývají obsazeny často mnoho měsíců dopředu. Ideální je, svěřit své vlasy do péče kaděřnice, kterou již znáte. Určitě si naplánujte s předstihem také zkoušku líčení a svatebního účesu.

Svatební fotograf

Svatební fotograf by měl být součástí každé správné svatby. Díky němu budete mít totiž tu nejcennější památku – svatební fotografie. Výběr fotografa nenechávejte na poslední chvíli. Svatební fotografové bývají obsazeni i rok dopředu. Na svatebním fotografovi rozhodně nešetřete. Fotografie ze svatby si budete prohlížet ještě v důchodu a budou se na ně dívat i vaše vnoučata. Proto by měly být fotky zkrátka dokonalé.

Svatební kameraman

V poslední době bývá běžné mít na svatbě kromě fotografa také svatebního kameramana. Výběr svatebních kameramanů je v Olomouci poměrně široký a k dispozici jsou vám jak profeionálové, tak studenti, kteří si natáčením svateb přivydělávají. Někomu stačí krátký svatební klip se sestřihem svatebního dne a někdo bude chtít dlouhé svatební video včetně záznamu svatebního obřadu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.